Week of August 27, 2018

2018 Camp Awards

Boys' Camp 2

Best All Around Camper - Brady Jorgenson
1st Place Tribe - Oneida (Chief Brady Jorgenson & Asst. Chief Logan Cardoza)
1st Place Cabin - Tie between Cabin #10 - Ben Malliet (Cabin Leader), Dylan Florek, Connor Jones, Peter Ranger, Jack Roland, Klaus Von Grumbkow, Leo Wilhelm & Cabin #17 - Isaac Christian (Cabin Leader), Finn Caulum, Garrison Gregory, Teddy McNeil, Owen Rathert, Max Reagan, Tommy Weis
Camp O Recipients - Connor Anderson, Logan Cardoza, Breeze Christian, Isaac Christian, Zander Coenen, Jack Coffey, Andre Dewet-Daniels, Thomas Donahue, Rumin Garcia-Franz, Colin Hansen, Rory Hemp, Chance Hopfensperger, Owen Huycke, Brady Jorgenson, Nick Jost, Tanner Kramer, William Kyles-Werth, Grant Madsen, Ben Malliet, Jack Pirwitz, Ben Porath, Aidan Salzer, David Schoening, Jonah Wickesberg
 

Boys' Camp 3

Best All Around Camper - Jack Helle
1st Place Tribe - Menominee (Chief Jack Helle & Asst. Chiefs Simon Dickover & Alastair Thomson)
1st Place Cabin - Cabin #13 - Nick McFadden (Cabin Leader), Benjamin Hansen, Erik Kraus, Braden Loudan, Nicholas Ludowese, Elliot Swanson
Camp O Recipients - Jason Albrecht, August Braaten, Oliver Braaten, Ross Brown, Elliot Caulum, Graham Collins, Charlie Corcoran, Erik Dachel, Wyatt DeLaCruz, Simon Dickover, Scott Frost, Harrison Glen, Benjamin Hansen, Jack Helle, Fergus Hempel, Dominic Hill, Owen Holecko, Jack Keller, Kevin Knapp, Josh Kridelbaugh, Riley Krueger, Steven Lawton, Garrett Lyons, Jason Marshall, Cole McCormack, Luke McCormack, Tom McEwan, Jacob McFadden, Nick McFadden, Xander McFerrren, William Nisbet, Murphy Penwell, Luke Pliszka, Milo Runnerstrom, Theodore Ruzicka, Michah Scarlett, Graham Scheer, Parker Schlick, Abe Steinmetz, Alastair Thomson, Jack Tobin, Parker VanHoof, King Williams
 

Boys' Camp 4

Best All Around Camper - Kyle Martis
1st Place Tribe - Oneida (Chief Jackson Roh, Asst. Chief Boden Waldoch & Scout Joey Porto)
1st Place Cabin - Cabin #16 - Jackson Blank (Cabin Leader), Carter Borchardt, Carson Clark, Quin Koeper, Garett Rathsack, Charlie Staner, Cole Young
Camp O Recipients - Daniel Baltes, Mitchell Bell, Theo Bergman, Phynix Beringer, Jackson Blank, Ryan Bretwisch, Carston Chancellor, Owen Charles, Will Clark, David Daniels, Jackson Dennis, Carson Derringer, Collin Foucault, Ryan Foucault, Will Foucault, Gabe Hansen, Harrison Higgins, Theodore Higgins, Nathan Holzem, Nick Johnson, Cyrus Jones, Ben Jones, Ben Kampe, Brett Keck, Gabe Klitz, Jordan Kohls, Ben Laskey, Mitchell Liebhauser, Kyle Martis, Oscar Pollard, Joey Porto, Dylan Pupp, Nick Roberts, Jackson Roh, JC Roh, Jayce Spice, Johann Strubbe, Kaiden Van Beek, Anthony Van Sambeek, Boden Waldoch, Cooper Waldoch, Nolan Welter, Will Zickler, Matt Zietlow
 

Girls' Camp 1

Best All Around Camper - Katherine Dieckman
Four Fold Recipient - Ella Boudry
1st Place Tribe - Oneida (Chief Maddie Kurilla & Asst. Chief Grace Roland)
1st Place Cabin - Cabin #11 - Helen Boudry (Cabin Leader), Kaitlyn Anderson, Carly Buxell, Isabela Fahrenkrug, Kendra Griffin, Ava Kuranda, Maycee Kuranda-Voight, Ava Nygaard
Camp O Recipients - Ella Boudry, Helen Boudry, Isabel Boudry, Autumn Bretwisch, Haleigh Calaway, Natalie Cook, Katherine Dieckman, Teresa Dold, Molly Drosen, Evie Ellis, Josie Ellis, Mya Ellis, MJ Ferron, Cerina Grawey, Elise Jackels, Kennedy Jackels, Maddie Kurilla, Blythe Lenz, Stephanie Much, Allison Rieckmann, Grace Roland, Maysun Rosenthal, Maile Vine, Drew Wagner
 

Girls' Camp 2

Best All Around Camper - Nyssa Schneider
Four Fold Recipient - Lauren Gansen
1st Place Tribe - Earth (Co-Captains Mackenzie Scheibel & Jaedyn McInnis)
1st Place Cabin - Cabin #17 - Lucy Flottemesch (Cabin Leader), Gwen Eggert, Alexandra Hillis, Keira Nickel, Claire Nichols, Arianna Sheridan, Mia Taggett, Olivia Underhill
Camp O Recipients - Betsy Baker, Sydney Borchardt, Jasmin Bryan-Moreira, Mackenzie Chapman, Josie Cleveland, Cece Cogger, Sophie Dalen, Gianna Diaz, Kylie Dypvik, Gwen Eggert, Lily Flottemesch, Lucy Flottemesch, Trina Freeders, Lauren Gansen, Samantha Heckner, Lydia Helle, Leah Herbeck, Josie Holecko, Emily Johns, Isabella Jones, Rosemary Keating, Josie Kelderman, Mikayla Koester, Emma Kroll, Meghan Maci, Jaedyn McInnis, Maddie Nail, Margot Neely, Maddy Pritzl, Aubrey Richard, Sydney Schafer, Mackenzie Scheibel, Nyssa Schneider, Mia Taggett, Grace Tollar, Olivia Underhill, Vanessa Underhill
 

Girls' Camp 3

Best All Around Camper - Maggie Elliott
Four Fold Recipient - Hailey Grubich
1st Place Tribe - Oneida (Co-Chiefs Autumn Magolski & Sydney Landsverk)
1st Place Cabin - Tie between Cabin #10 - Mya Jacobs (Cabin Leader), Kate Conger, Kayla Ertmer, Kierstin Martin, Raquel Obiala, Malina Schulz, Miranda Verrett & Cabin #14 - Vanessa Kuenzi (Cabin Leader), Catherine Finerty, Emma Gordan, Ariya Hudson, Marley McAllister, Chloe Schultz
Camp O Recipients - Bridget Armstrong, Tina Dahn, Alison Dry, Hannah Eggert, Maggie Elliot, Jordan fitzgerald, Lilly Foster, Hailey Grubich, Grace Holmes, Kiersten Kraus, Camryn Krueger, McKenna Krueger, Natalie Krueger, Rachel Kuenzi, Vanessa Kuenzi,Catly LaFave, Katherine Landsverk, Sydney Landsverk, Isabelle Lewandowski, Autumn Magolski, Olivia Mauk, Emma Murray, Natalie Pinchuck, Emily Pirwitz, Abby Poss, Ally Poss, Paris Schafer, Caelyn Schulz,Malina Schulz, Claire Venard, Elizabeth Whiting, Sophie Zeamer
 

Girls' Camp 4

Best All Around Camper - Caroline Vitale
Four Fold Recipient - Angela Maloney
1st Place Tribe - Menominee (Co-Chiefs Caroline Vitale & Angela Maloney)
1st Place Cabin - Cabin #3 - Delaney Schilt (Cabin Leader), Natalie Jones, Levenson, Maggie Paulios, Annie Quesnell, Greta Rehmann, Avery Weaver
Camp O Recipients - Maddie Borchardt, Syri Brandt, Maya Csabanko, Grayson Cuminale, Natalie Damato, Ellie Demarte, Addie Duvall, Anna Foucault, Jessica Grundhoffer, Madelyn Hanagan, Amber Hansen, Alayna Hopfensperger, Tori Jacque, Melanie Johnson, Allison Kaplan, Allison Koehnke, Ava Krema, Katherine Kridelbaugh, Brenna Lane, Kendall Lotto, Angela Maloney, Reina Martell, Taylor Martzahl, Cassie McCarry, Jessica Micoley, Claudia Miller, Kaitlyn Olsen, Marissa Olsen, Clara Padgham, Ashlee Pagel, Katie Poquette, Tayler Poquette, Delaney Schilt, Avery Spoerl, Riley Trzeciak, Caroline Vitale, Lizzy Vitale, Anabel von Grumbkow


The Brigade office will be closed Thursday, August 30 for a staff retreat and Monday, September 3 for Labor Day.

Sarah HartwellComment